Przegląd "Architektura Śląska w przedwojennym filmie"- zapraszamy!!!

czwartek, 9 czerwca 2011
 

Stowarzyszenie „Projekt Śląsk” i Biuro Europosła dra Marka Migalskiego zaprasza18 i 19 czerwca 2011 w katowickim kinie studyjnym Światowid (ulica 3 maja 7, Katowice), godzina 16:15 (jednego i drugiego dnia), odbędzie się przegląd „Architektura śląska w przedwojennym filmie”.

Projekt jest współfinansowany przez Samorząd Miasta Katowice.

Poniżej prezentujemy szczegółowy program przeglądu:

18 czerwca 2011 (sobota)

·         Wykład wprowadzający- „Zagospodarowanie przestrzenne przedwojennych miast” - prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich Marcin Borsa

·         Prelekcja „Poetyka i technika-przedwojenny film dla współczesnych” -ekspert z dziedziny przedwojennego filmu Przemysław Czernek

·         Projekcja filmu „Katowice-stolica Śląska” reżyseria Jan Skarbek Malczewski (1930 rok)
Film powstał na zlecenie ówczesnego prezydenta Katowic Adama Kocura. Jest to niepowtarzalna okazja obejrzenia jak wyglądało codzienne życie Katowiczan w latach 30-ych XX wieku. Jest to unikatowa pamiątka czasów przedwojennej katowickiej prosperity.

·         Krótka przerwa

·         Projekcja kronik Polskiej Agencji Telegraficznej i przedwojennych reportaży

·         Projekcja 2 filmów autorstwa Juliena Bryana: „Poland” film składa się z II aktów ukazujących bieżące wydarzenia w Krakowie, Warszawie i przede wszystkim na Górnym Śląsku (między innymi przybycie gen. Rydza Śmigłego na Śląsk); „Zakłady Giesche” film przedstawia pracę Śląskich robotników.

·         Rozstrzygnięcie mini-konkursu, który odbył się na łamach „Naszych Katowic”- losowanie zwycięzców- do wygrania album „Pozdrowienia z Katowic”

19 czerwca 2011 (niedziela)

·         Wykład wprowadzający "Modernizm w architekturze jako sposób na demokratyzację życia w mieście"- historyk sztuki  prof. Irma Kozina

·         Projekcja filmu „Dwugłowy smok” reż. Jadwiga Kocur

·         „Film przynosi miłe niespodzianki. „Dwugłowy smok” stanowi bowiem opowieść o architekturze, a nie tylko dokument. Sprawność warsztatowa pozwala zapomnieć o dokumentalnym charakterze filmu do tego stopnia, że chwilami zachodzi zjawisko typowe dla fabuł-obraz zaczyna wciągać widza.” Bogna Błażewicz, krytyk filmowy

·         Prelekcja reżyser Jadwigi Kocur na temat zaprezentowanego obrazu, kulisy powstawania filmu.

·         Krótka przerwa

·         Prezentacja strony www.zabrze.aplus.pl przez jej twórców oraz prezentacja kolekcji unikatowych pocztówek przedstawiających zabrzańską architekturę. Prelekcja na temat przedstawianych przedmiotów oraz na temat działalności grupy.

·         Projekcja filmu „Salve Regina” I część cyklu „Śląsk –Skarbnica Polski”

·         „Salve Regina –reportaż z Wielkich Piekar obrazujący potęgę wiary i ufność niezliczonych rzesz pątniczych, które u stóp cudownego obrazu Matki Bożej pociechy i ukojenia szukają.”

·         Film obfituje w ujęcia zarówno pielgrzymów, w większości w tradycyjnych Śląskich strojach oraz architektury Piekar Wielkich (obecnie Piekar Śląskich), pokazuje udział wojewody Grażyńskiego w uroczystościach religijnych oraz wiele innych.

·         Rozstrzygnięcie konkursu „Co to za piękne miasto?”, który odbywa się na łamach Dziennika Zachodniego- do wygrania 3 albumy "Stary Bytom w dawnej fotografii" ufundowane przez Muzeum Górnośląskie, 2 albumy "Pozdrowienia z Katowic" i laptop ufundowane przez stowarzyszenie "Projekt Śląsk" i i dwie wycieczki do Brukseli fundowane przez europosła dra Marka Migalskiego.

Przeglądowi towarzyszy wystawa „Wehikuł czasu” udostępniona przez Muzeum Górnośląskie.

Ze względów organizacyjnych prosimy o rezerwację miejsc pod numerem telefonu 32 353 80 43 lub adresem e-mail: biuro@projektslask.pl

 


Stowarzyszenie Projekt Śląsk - wszelkie prawa zastrzeżone © 2010
Realizacja: Kuchnia Multimedialna